S jespáky na schodech

4. října 2014 v 16:26 | Ritchmond |  Postřehy z terénu
Milý blogu, byl jsem téměř rozhodlý, že si tě vymažu, ale ještě Ti dám přece jenom šanci...
Moje aktivita při psaní článků je rok od roku horší (asi bych měl začít více číst) a také mi docela vadí, že zmenšuješ mnou vložené snímky. Jejich kvalitu to však naštěstí moc nemění, takže to překousnu a alespoň vložím pro oživení několik foteček dvou milých opeřenců, které jsme s Frcou a Aleškem vyfotili v září pod Pálavou.
Ten větší světlejší, se jmenuje jespák písečný (Calidris alba) a ten menší barevnější, se jmenuje jespák malý (Calidris minuta).
Fotili jsme je jedno slunečné pozdní odpoledne a moc hezky se nám předváděli. Ten větší, tedy jespák písečný byl vůbec můj první, kterého jsem u nás viděl, proto o to více potěšil a s Frcou, který na tom byl stejně, jsme si slavnostně ťukli lahváčem.
Tohle příjemné odpoledne jsme na lokalitě potkali také jednoho našeho staršího známého, tedy přesněji otce našeho kamaráda, který se také věnuje ornitogii a focení. Přijeli na ptáky na jih Moravy až z Hostýnkých vrchů a myslím, že toho rozhodně nelitovali.
Bahňáčci se na schodech pod Pálavou zastavují každý rok od konce léta do listopadu, na svojí cestě ze severských hnízdišť a po dostatečném nasycení a odpočinku pokračují dále na jih do sých zimovišť. Kromě těchto dvou druhů jespáků se na této lokalitě objevují i malincí jespáci šedí, jejich o něco větší příbuzní jespáci obecní, jespáci bojovní, ale také kulíci, kameňáčci a v těchto dnech hráz lemuje dokonce u nás vzácná návštěvnice - chaluha pomořanská.

Focení roztomilých tvorečků jsem si řádně užil a vůbec mi nevadilo, že jsem za lepším foto výsledkem musel jít do chladné vody. V loňském roce jsem jen tiše záviděl kolegům, protože jsem na konci léta utopil foťák, o to víc jsem byl letos na tyto ptáky natěšený a myslím, že výprava i focení bylo úspěšné.
Tak zase někdy nashledanou !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fantomas Fantomas | 20. října 2014 v 18:42 | Reagovat

Zuuuper!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama