Upupupupa

4. července 2011 v 14:31 | Ritchi |  Samostatné druhy
Nadpis skrývá latinské jméno jednoho z našich nejpěknějších ptáků - Dudka chocholatého (upupa epops).
Dudek je svým vzhledem nezaměnitelný pták z řádu srostloprstých, kam se řadí také např. vlha pestrá, ledňáček říční či mandelík hajní. Všechno jsou to tedy ptáci vzhledem atraktivní, proto jsou také oblíbení u fotografů přírody.
Velikostí se rovná hrdličce zahradní, je oranžovohnědě zbarvený s fešáckou chocholkou, kterou umí při vzrušení parádně roztahovat. Křídla a ocas má v černobílé barvě a při jeho třepotavém motýlím letu působí kontrastně.
Dudek se živí převážně hmyzem a jeho larvami, který s oblibou hledá na obnažené zemi (lesní cesty, mýtiny apod.), k tomu má přizpůsobený zobák, jenž je delší, tenký a mírně zahnutý. Jeho zimoviště se nachází v tropické Africe a přilétá k nám od konce března. Za tahu jej můžeme zastihnout na různých místech, někdy i přímo na okrajích měst.
Po příletu dudci obsazují vhodná teritoria a v toku se ozývají daleko slyšitelným "pupupu" nebo také "dududu". Zkrátka hlasem, podle kterého je také pojmenován. U hnízda se ozývá drsným a chraplavým hlasem.
Hnízdo mají vždy v dutině, většinou stromové. Mimo dutiny stromů byla zjištěna hnízda také pod kořeny stromů, v zemních norách, hromadách klestí, v pařezech, ve skalních dutinách atakdále. Hnízdí od půlky dubna do konce června - začátku července a hlavní odlet je koncem srpna - září.
Dudek se vyskytuje roztroušeně po celé ČR, při posledním mapování početnosti (2001-2003) byla v ČR odhadnuta hnízdní populace 70-140 párů. Zdá se, že se v posledních letech stavy dudků zvyšují .

V červnu letošního roku se mi při objížďce vhodných lokalit na jižní Moravě poštěstilo najít dvě obsazené stromové dutiny. Byly od sebe vzdáleny 1400 metrů, obě byly pravděpodobně starými dutinami strakapouda velkého, směřované jižním směrem a obě se necházely v dubu. První asi 8 metrů, druhá asi 4 metry vysoko.
U obou případů jsem dudky zastihl již při krmení mláďat. U první dutiny dudci teprve začínali s krmením, druhou jsem našel asi o 14 dní později a mláďata už byla poměrně velká. Jedno bylo dokonce vypadlé pod dutinou. Důvodem bylo nejspíš málo místa v dutině pro více mláďat a největší bylo tedy vytlačeno.
Oba páry si vybraly podobné prostředí s množstvím cest a s mýtinou v sousedství. Přestože se obě hnízda nacházely blízko lesních cest, tak se dudci chovali velmi nenápadně. Ani intenzita krmení nebyla podle mého pozorování tak častá, jak se uvádí.
Důvodem však mohla být omezená potravní nabídka či opatrnost starých ptáků.
Z krytu jsem nahlédl do jejich soukromí. Ptáci na kryt nějak extra nereagovali a krmili. Většinou starý pták velmi nenápadně přiletěl s potravou poblíž dutiny, kontaktně se ozval chraplavým hlasem (jednou dokonce tiše zadudal), za chvíli se přilepil na kmen k dutině, bleskově zakrmil a odlétl. Když se mu nezdálo prostředí bezpečné, tak dokázal zakrmit v letu ve stylu kolibříka (viz jediné moje video).
Po dokumentačních snímcích a videu jsem se už na lokalitách moc neukazoval. U první dutiny vyvedli dudci své mladé úspěšně - můj známý myslivec pozoroval rodinku, poblíž lokality, jak typicky sbírá potravu na polní cestě. Druhá rodinka byla úspěšná také.
I přestože byl v letošním roce na jižní Moravě "chroustí rok" (chrousti jsou oblíbená potrava dudka) a mohl mít na dudky příznivý vliv, tak se zdá, že se dudkům u nás začíná opět líbit a snad se s tímto hezounem budeme brzy setkávat častěji, jak tomu bylo dřív.


Přidávám ještě jedno vlastní video a druhé, kvalitnější video, kde je dobře slyšet chraplavý hlas starých ptáků v blízkosti netradičně umístěného hnízda. Druhé video sdílím z youtube.com.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roman Roman | 4. července 2011 v 15:35 | Reagovat

Fotky jako řemen!

2 Štěpán Štěpán | E-mail | Web | 8. července 2011 v 6:23 | Reagovat

Bezvadné zážitky. Bylo by super, kdyby začali dudci přibývat. Hmyzáků máte na jihu dost, tak už se jen dobře starat o datovité:-) a nekácet všechny staré stromy, tak jak je tomu často u nás:-(. Měj se fajn Ondro.

3 HONZA HONZA | Web | 8. července 2011 v 14:36 | Reagovat

Moc hezke. Gratuluji.

4 Tony Tony | Web | 5. července 2012 v 19:09 | Reagovat

Pěkné fotky. :)

Mně se dudek bohužel neustále vyhýbá, tak snad se mi poštěstí příští léto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama