Červenec 2011

Upupupupa

4. července 2011 v 14:31 | Ritchi |  Samostatné druhy
Nadpis skrývá latinské jméno jednoho z našich nejpěknějších ptáků - Dudka chocholatého (upupa epops).
Dudek je svým vzhledem nezaměnitelný pták z řádu srostloprstých, kam se řadí také např. vlha pestrá, ledňáček říční či mandelík hajní. Všechno jsou to tedy ptáci vzhledem atraktivní, proto jsou také oblíbení u fotografů přírody.
Velikostí se rovná hrdličce zahradní, je oranžovohnědě zbarvený s fešáckou chocholkou, kterou umí při vzrušení parádně roztahovat. Křídla a ocas má v černobílé barvě a při jeho třepotavém motýlím letu působí kontrastně.
Dudek se živí převážně hmyzem a jeho larvami, který s oblibou hledá na obnažené zemi (lesní cesty, mýtiny apod.), k tomu má přizpůsobený zobák, jenž je delší, tenký a mírně zahnutý. Jeho zimoviště se nachází v tropické Africe a přilétá k nám od konce března. Za tahu jej můžeme zastihnout na různých místech, někdy i přímo na okrajích měst.
Po příletu dudci obsazují vhodná teritoria a v toku se ozývají daleko slyšitelným "pupupu" nebo také "dududu". Zkrátka hlasem, podle kterého je také pojmenován. U hnízda se ozývá drsným a chraplavým hlasem.
Hnízdo mají vždy v dutině, většinou stromové. Mimo dutiny stromů byla zjištěna hnízda také pod kořeny stromů, v zemních norách, hromadách klestí, v pařezech, ve skalních dutinách atakdále. Hnízdí od půlky dubna do konce června - začátku července a hlavní odlet je koncem srpna - září.
Dudek se vyskytuje roztroušeně po celé ČR, při posledním mapování početnosti (2001-2003) byla v ČR odhadnuta hnízdní populace 70-140 párů. Zdá se, že se v posledních letech stavy dudků zvyšují .

V červnu letošního roku se mi při objížďce vhodných lokalit na jižní Moravě poštěstilo najít dvě obsazené stromové dutiny. Byly od sebe vzdáleny 1400 metrů, obě byly pravděpodobně starými dutinami strakapouda velkého, směřované jižním směrem a obě se necházely v dubu. První asi 8 metrů, druhá asi 4 metry vysoko.
U obou případů jsem dudky zastihl již při krmení mláďat. U první dutiny dudci teprve začínali s krmením, druhou jsem našel asi o 14 dní později a mláďata už byla poměrně velká. Jedno bylo dokonce vypadlé pod dutinou. Důvodem bylo nejspíš málo místa v dutině pro více mláďat a největší bylo tedy vytlačeno.
Oba páry si vybraly podobné prostředí s množstvím cest a s mýtinou v sousedství. Přestože se obě hnízda nacházely blízko lesních cest, tak se dudci chovali velmi nenápadně. Ani intenzita krmení nebyla podle mého pozorování tak častá, jak se uvádí.
Důvodem však mohla být omezená potravní nabídka či opatrnost starých ptáků.
Z krytu jsem nahlédl do jejich soukromí. Ptáci na kryt nějak extra nereagovali a krmili. Většinou starý pták velmi nenápadně přiletěl s potravou poblíž dutiny, kontaktně se ozval chraplavým hlasem (jednou dokonce tiše zadudal), za chvíli se přilepil na kmen k dutině, bleskově zakrmil a odlétl. Když se mu nezdálo prostředí bezpečné, tak dokázal zakrmit v letu ve stylu kolibříka (viz jediné moje video).
Po dokumentačních snímcích a videu jsem se už na lokalitách moc neukazoval. U první dutiny vyvedli dudci své mladé úspěšně - můj známý myslivec pozoroval rodinku, poblíž lokality, jak typicky sbírá potravu na polní cestě. Druhá rodinka byla úspěšná také.
I přestože byl v letošním roce na jižní Moravě "chroustí rok" (chrousti jsou oblíbená potrava dudka) a mohl mít na dudky příznivý vliv, tak se zdá, že se dudkům u nás začíná opět líbit a snad se s tímto hezounem budeme brzy setkávat častěji, jak tomu bylo dřív.


Přidávám ještě jedno vlastní video a druhé, kvalitnější video, kde je dobře slyšet chraplavý hlas starých ptáků v blízkosti netradičně umístěného hnízda. Druhé video sdílím z youtube.com.Léto začíná

3. července 2011 v 18:05 | Ritchi |  Postřehy z terénu
Léto nám začíná nepříznivým počasím, které mě přinutilo opět rozhýbat blog.
Během jara jsem se ve svém malém volném času věnoval hlavně pozorování, focení a flákání se v přírodě, ale to není žádná novinka.
Pořídil jsem si dokonce o něco delší objektiv než byl doposud můj seťák a tím pádem se snad i zlepšila moje dokumentace. Snímků se mi z toho flákání nahromadilo celkem dost, takže se snad častěji přinutím sem něco nahodit.
Foťák se mi zrovna nedávno podařilo utopit, takže než bude opět v provozu (v to doufám), tak budu mít alespoň více důvodů se přehrabávat v archívu.
Když se mrknu do mojí složky v pc "terén 2011", tak víkendy jsem zatím trávil hlavně v okolí bydliště, přes týden si vozím dalekohled s foťákem do Brna. I v Brně jsem navštívil několik příjemných a moc hezkých lokalit a potvrdilo se, že v Brně nejen pěkný holky maj...
Asi dva týdny zpátky jsem se třemi kamarády navštívil jižní Slovensko a kousek Maďarska. Čundr to byl fajnový, zážitků a foteček je habaděj. Ale o tom už bude samotný článek.
Jdu se tedy kroutit nad prvním článkem.
Pěkný den