Říjen 2010

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium)

24. října 2010 v 9:53 | Ritchi |  Samostatné druhy
Zápřednice jedovatá je největší zápřednice v Evropě.
V ČR byla ještě nedávno vzácná, nyní se na našem území rozšiřije.
Tohoto nehezkého pavouka, který zaujme zejména mohutnými červenými chelicerami můžeme najít v nížinách hlavně jižní Moravy a středních Čech.
Vyskytuje se  na otevřených stanovištích, kde vyhledává vysokou trávou, suché louky, stráně, okraje cest apod.
Už podle druhového názvu je jasné, že je tahle potvůrka jedovatá, média však opět udělala z komára velblouda a pro člověka není nějak zvlášťnebezpečná.
Přesto nebude její kousnutí (stejně jako u většiny našich pavouků) nic příjemného.
Nejčastěji se vyskytuje ve vysoké trávě, kde si vytváří na vrcholcích trav zámotky, ve kterých přeživá.
V letošním roce jsem s kamarády zjistil zápřednici na několika místech jižní Moravy a zdá se, že na některých lokalitách je velmi běžná (Pálava, Bzenecko, Hodonínsko, Miloticko).

Více o zápřednici zde : http://www.naturabohemica.cz/cheiracanthium-punctorium/

zámotek zápřednice

zápřednice jedovatá

v hnízdě

výrazné chelicery (kusadla)

Tchoř tmavý (Mustela putorius)

4. října 2010 v 8:48 | Ritchi |  Samostatné druhy
Asi málokomu se v poslední době podařilo tuto lasicovitou šelmičku pozorovat v naší přírodě.
Nejen kvůli tomu, že je tchoř noční lovec a rád se pohybuje na vlhkých, podmáčených a zarostlých místech, ale také kvůli tomu, že se na mnoha místech Evropy vyskytuje již velmi vzácně.
Výrazným znakem je charakteristická obličejová maska, tvořená velkými bílými plochami, která tchoře odlišuje od fretky a jejich společného křížence.
Tchoři si svá území značkují pomocí olejovitého, žlutě zbarveného výměšku řitních žláz, který je vyhlášený svým ostrým zápachem. Jsou-li napadeni používají jej tchoři jako obrannou "chemickou zbraň".
Tchoř tmavý je zdatný lovec, který se pohybuje většinou v noci a sám.
Loví potkany, myšovité hlodavce, králíky a zajíce, ptáky, žáby včetně ropuch, které jsou pro mnoho jiných zvířat nepoživatelné, ještěrky i hady. Je to sice malá, ale nebezpečná šelma, která často usmrtí celý vrh své oběti, ale sežere z něj pouze jedno či dvě zvířata.
Mnohdy podniká loupeživé výpravy do kurníků, kde usmrtí velké množství drůbeže, než ho hysterické kdákání zažene na ústup. Tchoři jsou nebojácní lovci a často napadají i kořist, která je mnohem větší než oni. Úlovek usmrcují kousnutím do týlu. Samci tchoře tmavého mají hmotnost jedenapůlkrát vyšší než samice.
Dříve se tchoři kvůli své kvalitní kožešině lovili pomocí loveckých psů.
Dnes údajně hlavně lesníci považují tchoře za vítaného pomocníka, protože je velmi užitečný v boji proti škodlivým drobným hlodavcům, bohužel z vlastní zkušenosti vím, že někteří z našich myslivců tuto nenápadnou šelmičku vůbec neznají a pletou si ji s běžnou kunou skalní, po které se nebojí vystřelit...

Na zdejších fotografiích se jedná o letošního (ještě nedospělého) tchoře tmavého.