Rehek zahradní (Phoenicurus phoenicurus)

26. dubna 2010 v 19:40 | Lorenzo Lamaz |  Samostatné druhy
Běžne se v civilizovaném prostředí setkáváme s lidově známým "kominíčkem", tedy rehkem domácím, který se u nás hojně vyskytuje. Kamenná města totiž domácímu rehkovi dostatečně nahrazují skalnaté prostředí původního vysokohorského domova. Někteří rehci domácí začínají u nás dokonce i zimovat.

Málokdo však ví, že nám známý kominíček má u nás ještě jednoho blízce příbuzného a to rehka zahradního.
Narozdíl od černošedého samečka rehka domácího je sameček rehka zahradního pestře zbarvený a patří k našim nejkrásnějším pěvcům. Samičky obou rehků jsou si podobné.
U nás hnízdí rehek zahradní sice pravidelně, ale dosti řídce. Jeho rozšíření pokrývá celé naše území od nížin až vysoko do hor, zpravidla až k horní hranici lesa. Obývá listnaté a smíšené lesy i prosvětlené bory, remízky nebo aleje, nevyhýbá se však ani blízkosti člověka. Hnízdí také v parcích a zahradách. V lidských sídlištích ale není nikdy tak početný jako rehek domácí. Hnízdo zakládá nejraději ve stromových dutinách, zahnízdí však i v různých děrách budov a často použije vyvěšenou hnízdní budku.

Jelikož je jeho zimoviště až v daleké africe, přilétá k nám až ve druhé polovině dubna.
Potravu rehka zahradního tvoří různý hmyz, pavouci, červi a drobní měkkýši, v létě a na podzim i bobule a měkké plody rostlin.
V celé Evropě, od Skandinávie až po Středomoří, došlo zhruba v průběhu 70. až 90. let 20. století k prudkému snižování početnosti.
V současnosti se však zdá, že se pokles zastavil a početní stavy se zotavují.
V okolí mého bydliště jsou rehci zahradní poměrně hojví v teplomilné doubravě. V mém bydlišti jsem se však s rehkem zahradním setkal jen párkrát.
Prvně to bylo, když vyváděli své mladé z vykotlaného kůlu za zahradou. Po vyvedení jsem je na tomto hnízdišti už nikdy nepozoval.
Vloni, když jsem byl u své babičky, která bydlí v rohovém domě na okraji lesa, jsem slyšel mě neznámý zpěv.
Zpěv to byl výrazný a melodický. Až po chvíli jsem si k mému překvapení všiml, že u sousedů na střeše zpívá krásně vybarvený sameček rehka zahradního.
Okraj lesa s přilehlými zahradami rehkům vyhovoval a jeho písnička byla slyšel po celé jaro. Utichla asi až při hnízdění, které snad dopadlo dobře.
Při letošní dlouhé zimě jsem si na rehky zahradní vzpomněl a byl jsem zvědavý, zdali se na nové hnízdiště letos vrátí.

V minulém týdnu, když jsem byl u babičky na dvoře kontrolovat nově pověšené budky, tak jsem po chvlíli uslyšel rehkovu veselou písničku. Jeho přítomnost mě moc potěšila a na druhý den jsem se rozhodl, že za ním přijedu i s dalekohledem a fotoaparátem.
Po krátké provokaci nahrávkou se sameček objevil na okapu, pod kterým v minulosti hnízdil lejsek šedý nebo kominíčci a za chvíli si vyzpěvoval z mohutného ořechu na dvoře.
Na moment se dokonce objevila i jeho samička a poté sameček posedával kousek ode mě na plotu a z plotu sletoval sbírat potravu na trávník.

K mému překvapení se později sameček několikrát podíval i do nově pověšené budky.
V těchto dnes se sameček rehka zahradního stále drží v okolí našeho dvora a vypadá to, že i letos si někde se samičkou vyberou místo k hnízdění.
Hnízdo bych chtěl letos najít a doufám, že hnízdění dopadne opět úspěšně.

Všechny fotografie jsou pořízený digitálním kompaktem přes stativový dalekohled (digiscoping).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama