Březen 2010

Je někdo doma?

30. března 2010 v 22:58 | Ritchi |  Postřehy z terénu
Při mapování šplhavců jsem si všiml u jedné hezky vystouplé dutiny na dubu, samičky strakapouda velkého.
Z jejího opatrného chování u dutiny, která bude letos nejspíš sloužit jako rodné místo jejích potomků, to vypadalo, jako by se tam letos dívala poprvé...

kuk
že by?
je tam někdo??
halóó ??
asi ne...

Březen končí, jaro začíná !

29. března 2010 v 15:51 | Ritchi |  Postřehy z terénu
Březen utekl jako voda a od začátku měsíce se na mém blogu nic nezměnilo.
Těm, kteří občas zvědavě kliknou na odkaz s mým blogem, se proto omlouvám.
Důvod je ovšem prostý. Jaro definitivně zvítězilo nad zimou a venku to opravdu stojí za to. Dá se říct, že se to venku ze dne na den mění.
Ptáci se postupně vracejí ze zimovišť na svá hnízdiště a přes naše území jich v posledních dnech protahuje opravdu velké množství.
I naši hnízdiči, co zimovali někde v teple, se z ničeho nic objevují a většinou nám svým hlasem připomenou, že už se vrátili z daleké cesty.
V posledních dnech tomu tak třeba bylo u kominíčků (rehek domácí), zvonohlíků, budníčků, bramborníčků apod.
Už se dokonce u nás objevují i vlaštovky, čápi, dudci a jiní ptáci, kteří zimují až v daleké Africe.
Navrátilci se po příletu hned soustřeďují na hnízdění, takže je můžeme pozorovat jak třeba zpěvem obhajují svá teritoria, předvádějí parádní svatební lety nebo různě tokají a bojují o samičky svého druhu.
Jeden z těchto projevů jsem měl možnost pozorovat u nás na rybnících.
Tokem učarovaní kulíci říční si mě moc nevšímali a nechali se jen z několika matrů natočit při hromadné šarvátce na dně vypuštěného rybníku.


Naši hnízdiči, kteří jsou naopak po celý rok stálí, se už starají o svá hnízda a mnoho z nich už sedí na snůškách.

Zajímavostí a zážitků se od mého posledního příspěvku nahromadilo hodně a nezvládnu je tady popsat, proto je alespoň nahradím fotkami pořízené většinou digiscopingem (kompakt+stativový dalekohled).


labuť zpěvná
V půlce března se zdržovala na Tvrdonicku dospělá labuť zpěvná. Tuto seveřanku jsem měl možnost u nás pozorovat zatím podruhé v životě.


husy polní
Na Jarohněvickém rybníku u Dubňan se v Březnu zdržovalo kolem dvou tisíc hus polních a běločelých. Převažovaly husy polní, některé husy v hejnu měly i odečítací límec.
Jednu husu polní a běločelou se mi podařilo odečíst a nejspíš se jednalo o ptáky kroužkované v Německu nebo Nizozemsku.

Den na to, jsme v Jarohněvicích s kamarádem Romanem mezi husami našli dokonce hejnko 9ex. bernešek bělolících, které následující den Roman pozoroval pro změnu na pískovnách u Adamova (SK).
bernešky bělolící

Aby nebylo kroužků málo, tak se nám ukázal kroužkovaný loňský (2009) orel mořský. Podle barevných kroužků se dá určit země původu a rok kroužkování.
mladý orel mořský

jeřábi popelaví
Potěšili také protahující jeřábi popelaví.

Nad hnízdišti v těchto dnech tokají krásní dravci- motáci pochopi. Na obrázku je tmavě vybarvený samec.

rehek domácí
Téměř na každém rohu můžeme již slyšet zpívat moje oblíbené rehky domácí-kominíčky. Toto jaro jsem je měl zatím možnost několikrát pozorovat i s příbuznýma bramborníčkama černohlavýma, jak chytají z vyvýšených míst hmyz.

Strkapoud prostřední, tento vzácnější druh strakapouda tolik často vidět není, ale můžeme od března do dubna slyšet jeho typické naříkavé křičení ze starých lesů, nejlépe v blízkosti vody.
strakapoud prostřední

Březen, za kamna vlezem

8. března 2010 v 22:59 | Ritchi |  Zajímavosti
První březnový týden je za náma a já se vám pokusím pomocí fotografií ukázat, jak to vypadalo v místech, na kterých se nejraději pohybuji s mojí optikou.
Zima jakoby se momentálně přetahovala s jarem. Tohle proměnlivé počasí jsem o víkendu podcenil a dnes jsem celý den proležel v bolestech a s teplotami v posteli.
Doufejme, že jaro bude nabírat na síle a nad zimou již brzy v přetahování zvítězí...:)


Pro ukázku rozdíl velikosti našich racků. Zprava nejspíš racek bělohlavý, u nás na jihu z těchto třech nejvzácnější - racek bouřní a náš nejběžnější - racek chechtavý.


Na ukázku také přikládám smíšené hejno kachen z 1.3.2010 z Jarohněvického rybníku. Dominují poláci velcí, chocholačky a kachny divoké. Objevily se také první čírky modré, kopřivky, zrzohlávky a lžičáci.


Jaro !

1. března 2010 v 11:49 | Ritchi |  Postřehy z terénu
Uplynul týden od mého posledního příspěvku a já se hlásím s novým premiérovým pro březen.
Za poslední týden to venku neskutečně ožilo a já se mohl kochat neuvěřitelně rychlým nástupem předjaří.
Sníh nám tady na jihu téměř zmizel a led z větších ploch rybníků též ustupuje.
Objevili se "domácí" husy velké na hnízdištích, čejky se špačkama, konipasama a skřivanama obsadili podméčené pole a louky a do večerní pohody jsem již slyšel zpívat kromě kosů i drozda zpěvného.
Na Slovensku se dokonce objevila první vlaštovička a opravdu to vypadá, že se jaro chystá vystřídat paní zimu.
Kromě výše zmiňovaných druhů se mi v týdnu povedlo pozorovat např. tokající orly mořské, letos prvně husici liščí, severské husy na nocovišti, zpívajícího ťuhýka šedého a můj rekordní počet morčáků velkých (přes 60ex.).
Hezky jsme si prohlédl také bubnujícího stráčka (strakapoud malý) a v jeho blízkosti se několikrát ozval jeho větší bratranec strakapoud prostřední.
Tyto dva druhy šplhavců jsem se přes můj dalekohled pokusil zdokumentovat. Bohužel ještě na něj nemám adaptér, tak omluvte kvalitu.
Silné a rychlé bubnování strakapouda malého. Nejprve jsem myslel, že je to zvuk sbíječky ze stavby. Zajímavé, jak silný zvuk dokáže udělat pták velikosti vrabce.


A strakapoud prostřední