NP Hortobágy 2009

4. listopadu 2009 v 15:08 | ritchi |  Reporty z cest


Koncem října ve středu 28.10.2009 jsme využili státního svátku a vyrazili jsme na tři noci do největšího národního parku v Maďarsku-NP Hortobágy.
NP Hortobágy jsem navštívil již podruhé.Prvně jsem tam byl koncem září 2007.
Jelikož jsme letos oproti minulé výpravě vyjeli o měsíc později, dalo se čekat více jeřábů popelavých a dalších severských hostů.
Nejvíce jsem se těšil na u nás již vzácné sýčky a chocholouše, kteří jsou v NP stále v hojném počtu a nakonec jsme i oba druhy pozorovali téměř na každém kroku.
Hlavní podzimní lákadlo, nejen pro ornitology jsou jeřábi popelaví, kteří se v NP Hortobágy shromažďují po tisících a jejich slet na společná nocoviště je velkým zážitkem.
Nám se podařilo jeden večer pozorovat na nocovišti kolem 20-ti tisíc těchto elegantních ptáků.
Z dalších druhů jsme měli možnost v Maďarské pusztě pozorovat tisíce severských hus, hejna čejek, špačků, havranů, běžný byl také moták pilich, moták pochop a krahujec obecný.
Během pobytu jsme navštívili i soustavu rybníků-Halastó.
Většina rybníků včetně největšího Kondáše byla bohužel vypuštěna a ani silný vítr nám moc nepřál pohodlné pozorování.
Za zmínku stojí pozorování několika orlů mořských, stovek kopřivek, čírek, lžičáků, ostralek a hvízdáků, desítek volavek bílých a kormoránů velkých.
Na jednom odpuštěném rybníku jsme pozorovali min. 4 tisíce severských hus (převážně husa běločelá), kolihy a jiné bahňáky (např.min. 20 kulíků bledých).
Zajímavé bylo, že jsme na rybnících neviděli ani jednoho kormorána malého (v NP hnízdící druh), téměř všude byli pobytové stopy vyder a dvakrát se nám ukázala na hrázi liška.

Osobně jsem asi čekal od letošní návštěvy NP více, ale každopádně bych se tam rád podíval ještě na jaře, tak snad to vyjde. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama